Bullock.cz » Články » Zpověď profesionálního zloděje: „Ukradnu jakékoli auto, i to vaše!“ Bránit se můžete jen těmito mazanými způsoby

Zpověď profesionálního zloděje: „Ukradnu jakékoli auto, i to vaše!“ Bránit se můžete jen těmito mazanými způsoby

Současné metody profesionálních autokrádeží více připomínají strategie programátorů a IT odborníků. Časy se mění. Máme pro vás tipy, jak chránit své auto.

Ujasněme si to hned na začátku: každé auto je možné ukrást. Pokud stále věříte, že vaše auto se to netýká, možná byste měli podívat z okna, kde ještě včera stálo. Možná je tam, možná už tam není. Měli jsme „privilegium“ mluvit s člověkem, který ukradl mnoho aut, a pokud na něj něco zapůsobilo, bylo to tvrzení, že některá auta nelze ukrást. Ale lze. Všechna. Vždy. Nicméně existují způsoby, jak alespoň omezit riziko, že o auto přijdeme. Přinášíme přehled těchto možností.

Už jste viděli inzerát na prodej vašeho (bývalého) auta?

Podívejme se tedy, jak vypadá takové „zmizení auta“, které by nezahanbilo ani slavného kouzelníka Copperfielda. Nejprve záleží na tom, jestli bylo vaše auto do nedávna skutečně atraktivní. Řekněme si otevřeně, starý Renault Mégane s motorem 1,6 není něco, kvůli čemu by se zlodějské komunity v Evropě probouzely v půl třetí ráno. Ale pokud jste byli nedávno majiteli velkého japonského nebo amerického SUV, pravděpodobně už chápete, že zájem o ně nepolevuje.

Samotná krádež pak je obecně jednoduchá: po překonání mechanických a elektronických zábran a nastartování vozu, do něj nasedne odpočatý řidič a vydá se na non stop „rychlostní zkoušku“, kdy se pokusí doslova proletět Evropu a dovézt auto pokud možno bez velkých zastavení až na místo určení. To je často Rusko a země bývalého SNS, kde obecně platí malá vymahatelnost práva a malá šance, že by tam pro auto vůbec někdo jel.

Auta i zloději jsou dnes sofistikovanější.

Druhá možnost je o něco elegantnější a nazývá se „dlouhá ruka“. Představte si, že jdete ráno nakoupit do supermarketu, vybíráte ovoce a zeleninu a ani si nevšimnete, že ten elegantní pán vedle, který si tak dlouho prohlíží jablka, si položil svůj kufřík před sebe. Ano, máte pravdu, co má pán v kufříku. Je to skener klíče od vašeho auta, který máte v kapse. No, už ne vašeho auta. Ze skeneru okamžitě odejde kód komplicovi před prodejnou, který jej přečte, auto odemkne – a to už známe.

Profesionální autokrádež dnes spíše provádí vzdělaný programátor než filmový zločinec. Zločinci a automobilky se neustále již dohoní, zařízení se na obou stranách neustále zlepšují, algoritmy jsou stále složitější, vysvětluje Petr. Pravděpodobnost krádeže auta můžete snížit i použitím mechanického zámku na pedále, volantu nebo převodovce. Takovéto primitivní zařízení může zloděje odradit a přesměrovat jeho pozornost na jiné auto s menším rozruchem a rizikem.

Jak se můžete sami bránit?

První cesta je trochu excentrická, ale účinná. Můžeme ji shrnout pod termín „individualizace“. Pokud si myslíte, že všechny ty airbrushy a ozdoby na autech jsou výstřednosti neuznaných umělců, opravíme vás. Jaké auto byste raději ukradli? Černý Land Cruiser se zatmavenými skly, který vypadá jako z béčkové gangsterky, nebo pomalované BMW s nevkusnými pop artovými výtvory? Odpověď je myslím jasná. První auto prodáte okamžitě, druhé velmi obtížně.

Dalšími způsoby jsou digitální hračičky a boxy s PIN kódy, bez nichž auto nestartuje. Nejsou příliš drahé a pokud je někdo nainstaloval odborně, můžou značně komplikovat případné ukradení auta. Stejně efektivní jsou GPS vysílače skryté v autě, ideálně na 2–3 místech. Ale pozor, neměly by vysílat neustále, jinak je zloději snadno najdou a odstraní. Nejlepší jsou nepravidelné intervaly, každý v jiném čase.

(c) 1993-2023 Bullock.cz - mechanické zabezpečovací zařízení proti krádeži vozidla
Využívání textů i jeho částí bez svolení provozovatele je zakázáno!