Bullock.cz » Články » Jak ochránit vaše auto před moderními zloději? Zde jsou 4 i hodně levné způsoby

Jak ochránit vaše auto před moderními zloději? Zde jsou 4 i hodně levné způsoby

Je to paradox, ale čím novější auto máte, tím snáze může být ukradeno. Způsoby obrany ale existují a s trochou kreativity nemusí být ani komplikované, ani drahé.
Vývoj aut míří stále kupředu, přesto lze dnes ta moderní ukrást snáze než kdy dříve. Zloději ze staré školy se svými šperháky moc šanci nemají, ti vybavení moderní technikou dostupnou už za pár stovek vás ale o auto připraví rychle a nenápadně.
Zámkové experty nahradily počítačové technologie těžící ze systémů ulehčeného přístupu do vozu a jeho startování. Bezklíčový systém vstupu a startu sice usnadňuje život, paradoxně ale pomáhá také nenechavcům nepozorovaně odcizit celý automobil během pár chvil. Je to tak rychlé a efektivní, že si Nicolas Cage s Angelinou Jolie musí při zpětném sledování filmu 60 sekund dlouho drbat hlavu. Tak dlouho to dnes netrvá nikomu a upozorní tím na sebe leda majitele, který ví, že auto patří jen jemu.
Je úplně jedno, že máte v autě nejlepší imobilizér nebo alarm, nic z toho nefunguje, pokud si auto „myslí”, že jej otevírá a startuje jeho právoplatný majitel. A přesně toho dnes každý trochu schopný zloděj dosáhne. Patřičně vybavený kriminálník dokáže zesílit vyhledávací signál klíče umístěného třeba uprostřed vašeho domu tak, auto detekuje i na desítky metrů. Jednoduše do něj sedna a odjede, aniž by vzbudil podezření.
Je to znepokojivý stav, zvláště když systémem zvaným též keyless může být vybaven skoro jakýkoli automobil bez ohledu na třídu a cenu. Není ale neřešitelný. Pokud se chcete vyhnout trvalé deaktivaci systému bezklíčového vstupu a přesto klidně spát, tady je pár možných řešení.

1. Odstínění klíče
Nejjednodušším opatřením je odstínění signálu vysílaného automobilovým klíčem. Pokud se nedostane mimo vymezený prostor, pak jeho signál nikdo bez fyzického přístupu ke klíči nemůže zesílit a auto jednoduše odcizit.
Je to možné provést mnoha způsoby. Důvtipní kutilové si vyrobí stylovou kovovou krabici se znakem oblíbené automobilky, méně kreativní jedinci do dají klíč do obyčejného kuchyňského hrnce. Fungovat pochopitelně bude i trezor a nejjednodušší je zabalit klíč do alobalu; jen pozor na to, aby klíč neskončil na grilu s bramborami.
Lépe vyhlížejícím řešením jsou nepropustná pouzdra, která svým materiálem odcloní veškeré vlnění. Metalické kapsy vytváří Faradayovu klec, která veškeré vysílané vlnění zachytí a nevypadají hloupě. Seženete je nanejvýš za pár stovek.

2. Tajný vypínač
Pochopitelně, stejně jako můžete zabránit tomu, aby se klíč spojil s autem na straně klíče, může něčeho podobného dosáhnout i na straně auta – stačí, aby ani úspěšné vyhledání klíče nebylo zlodějům nic platné.
Tajný vypínač na odpojení paliva nebo elektrické energie od motoru je dlouhodobě vyhledávanou fintou nejen českých řidičů. Další velmi levná varianta přerušení dodávky bezpečnostním relátkem umožňuje blokovat například startér, zapalování anebo elektrické čerpadlo. Skrytý vypínač se zloději naučili bystře lovit, pro nervózního lapku ale může mít každé zdržení cenu ztráty života na svobodě, takže když mu auto nepůjde rychle nastartovat, kradení si rychle rozmyslí.

3. Mechanické zabezpečení
Zdánlivě překonaná řešení se dnes vracejí do módy. Těžké páky na volant, zámky pedálů značky Bullock či řadicích pák prakticky znemožňující manipulaci i s jinak ovládnutým vozidlem postupně zmizely z novějších aut, teď ale představují další účinnou cestu, jak moderním zlodějům zkřížit plány.
Jsou to už dražší a někdy také uživatelsky komplikovanější způsoby (někteří si koupí i soukromou botičku podobnou té, kterou dává policie za špatné parkování), zloděj fascinován možností ukrást auto pár elektronickými „udělátky” z Číny ale nemá šanci si s nimi jakkoli poradit. Krádež vzdá, jen co je uvidí.

4. Softwarové zabezpečení
Nejdražším, ale také nejelegantnějším řešením na tomto seznamu je boj stejnými, tedy elektronickými prostředky. Pokud nechcete vypnout celý keyless, pak jsou k dispozici zařízení, která přidávají další elektronickou ochranu před startem a skrytě sledují pohyb vozidla.
Dodatečně zabudovaný systém vysílá signál, který přijímá centrální pracoviště. Jakýkoliv nezvyklý pohyb s automobilem systém okamžitě nahlásí a majitel dostane zprávu. Pokud není pohyb autorizován, je vydán podnět soukromým detektivům i policii, která začne případ řešit jako krádež. Nic není neprůstřelné, ale znovu – moderní zloději obvykle nejsou připraveni řešit jakékoli další překážky a podobný systém už nepřechytračí.

Autor : Mirek Mazal

(c) 1993-2023 Bullock.cz - mechanické zabezpečovací zařízení proti krádeži vozidla
Využívání textů i jeho částí bez svolení provozovatele je zakázáno!