Bullock.cz » Články » Majitelé aut Kia a Hyundai čelí obří vlně krádeží. Může za to výzva na tiktoku

Majitelé aut Kia a Hyundai čelí obří vlně krádeží. Může za to výzva na tiktoku

Majitelé některých modelů aut korejských značek Kia a Hyundai žalují automobilky kvůli vlně krádeží. Za skokový nárůst případů může i nebezpečná výzva, která se šíří hlavně mezi mladými na tiktoku a dalších sociálních sítích, píše portál americké televize CNBC.

„Jen v naší jurisdikci vzrostly krádeže určitých modelů za poslední měsíc o více než 800 %,“ cituje CNBC Toma Darta, šerifa okresu Cook, kam patří i americké velkoměsto Chicago.

A podobné zprávy chodí i z dalších částí USA. Třeba úřady v Los Angeles tvrdí, že evidují 85% nárůst krádeží vozů Hyundai a Kia ve srovnání s loňským rokem. A v St. Petersburgu na Floridě policie potvrdila, že od půlky července tam více než třetina všech krádeží aut souvisela s výzvou zveřejněnou na sociální síti TikTok.

Virální výzva totiž podněcuje ke krádežím některých aut. A mladí zloději pak zveřejňují videa ze svých lupičských nájezdů a následujících divokých jízd po městech i bouraček. Videa pod hashtagy „Kia Boys“ už mají přes 33 milionů zhlédnutí.

​Šílená výzva se týká speciálně určitých modelů Kia a Hyundai z let 2010 až 2021 bez imobilizéru, které se stále startují mechanickým klíčem. Skupinka mladíků z Milwaukee totiž přišla na to, že tahle auta se dají nastartovat jen pomocí USB kabelu podobného tomu, který se používá k nabíjení telefonů. Svůj „objev“ vloni mladíci zveřejnili i s návodem a mezi mladými tak odstartovali „Kia Challenge“ i kult „Kia Boys“.

Policie je teď v pohotovosti po celých Spojených státech. Vyšetřovatelé CNBC potvrzují, že počet odcizených aut na celém území nadále stoupá, a to tak rychle, jak zatím nezažili.

„Zloději jsou hlavně mladí dospívající – někteří dokonce nejsou dost staří na to, aby legálně řídili. Ukradená auta často používají k vyjížďkám nebo k páchání jiných trestných činů a poté je odkládají na okrajích silnic,“ popsal šerif Tom Dart.

Mezi nejaktivnější zloděje v okolí Chicaga třeba patřil teprve 11letý kluk.

Vloupání a nastartování auta trvá 20 až 30 vteřin. „Podívala jsem se z okna a uvědomila jsem si, že moje auto je pryč,“ podotýká majitelka vozu Kia Sorento z roku 2019 Karen Perkinsová.

O několik dní později pak svoje auto spatřila, jak prosvištělo křižovatkou, když stála na červenou. „Viděla jsem vepředu sedět dospívajícího chlapce. Za rohem jsem pak zahlédla, jak do mého auta skáče pět dětí,“ popisuje.

Auto pak o pár hodin později našla nabourané a odstavené na kraji silnice.

Sociální síť TikTok už v prohlášení uvedla, že „takové chování“ netoleruje a že celá výzva porušuje zásady společnosti. Jakmile prý na platformě odhalí další videa, odstraní je.

Problémy ale teď mají i zmíněné automobilky. Hromadí se totiž žaloby majitelů odcizených aut. A právníci tvrdí, že výrobci nesou část viny jednoduše proto, že vyrobili auta, která se dají příliš snadno ukrást.

„Výrobci by za to měli platit,“ podotkl pro CNBC právník Ken McClain, jehož firma zatím podala hromadné žaloby ve 12 amerických státech a připravuje podání v dalších sedmi.

Podle portálu TechCrunch už byla minulý týden dokonce podána celostátní hromadná žaloba na obě automobilky. V té se tvrdí, že některé vozy Kia vyráběné v letech 2011 až 2021 a Hyundai vyrobené v letech 2015 až 2021 byly kvůli úsporám „záměrně“ vyrobeny bez imobilizéru.

Obě automobilky odmítly žalobu komentovat, ale uvedly, že imobilizéry se staly standardní součástí všech jejich vozidel po 1. listopadu 2021.

Doplnily, že spolupracují s úřady a snaží se ve spolupráci s policií distribuovat mezi majitele ohrožených modelů staré, ale dobré zámky volantů. Mluvčí Hyundai dodal, že společnost začne v říjnu prodávat u všech amerických dealerů „bezpečnostní“ sadu, která by měla krádežím zabránit, nebo je alespoň výrazně zkomplikovat.

https://www.youtube.com/watch?…

Zdroj : Tn.nova.cz

(c) 1993-2023 Bullock.cz - mechanické zabezpečovací zařízení proti krádeži vozidla
Využívání textů i jeho částí bez svolení provozovatele je zakázáno!