Bullock.cz » Články » Nový metoda pro odcizení moderních automobilů během několika sekund byla objevena zločinci, kteří prostě vychýlí světlo.

Nový metoda pro odcizení moderních automobilů během několika sekund byla objevena zločinci, kteří prostě vychýlí světlo.

Nový způsob, jak se zmocnit moderních aut v průběhu několika sekund, je na vzestupu mezi zločinci, kteří jednoduše posunou světla. Tento přístup využívá integrovanou sběrnici zvanou CANbus v moderních automobilech, která je srovnatelná s nervovou soustavou v lidském těle. CANbus umožňuje komunikaci mezi různými systémy vozidla bez potřeby centrálního počítače.

Nicméně tato technologie může být zneužita. To potvrzuje Ken Tindell, technický šéf společnosti Canis Automotive Labs, která se specializuje na kybernetickou bezpečnost vozidel. Jeho přítel Ian Tabor byl obětí odcizení téměř nové Toyoty RAV4 v minulém roce. Tindell se do případu ponořil a identifikoval metodu, kterou zloději uplatnili.

Zloději se připojí k předním světlometům moderního auta a instalují svůj vlastní malware. Tímto způsobem může dojít k zmatení řídicí jednotky, která následně vydá pokyn k otevření dveří. Pak už stačí jen stisknout startovací tlačítko a majitel je okamžitě bez svého vozu.

Tindell dodává, že jedinou možnou obranou proti takové krádeži je nulová důvěra. Tato taktika předpokládá, že řídicí jednotky si navzájem automaticky nedůvěřují. Namísto toho bude vždy vyžadováno potvrzení, že příchozí požadavek je oprávněný. Výrobci však zatím nejsou připraveni implementovat takovou technologii a jsou o krok pozadu za zloději. Zatím nejúčinnější ochranou je tradiční mechanický zámek pedálů vozidel Bullock Excellence.

(c) 1993-2023 Bullock.cz - mechanické zabezpečovací zařízení proti krádeži vozidla
Využívání textů i jeho částí bez svolení provozovatele je zakázáno!