Bullock.cz » Články » Seznam top 10 nejčastěji odcizených vozů: Je vaše značka auto mezi nimi?

Seznam top 10 nejčastěji odcizených vozů: Je vaše značka auto mezi nimi?

Současný pokrok v automobilovém průmyslu nezanechal zloděje v klidu. Museli se přizpůsobit a rozšířit své dovednosti, aby byli schopni porazit moderní bezpečnostní systémy. Neexistuje zcela bezpečné auto, ale některé značky jsou oblíbenější než jiné. Jaké je riziko pro vozy Škoda, Volkswagen, Ford a další značky?

1. Škoda

Vozidla známé české automobilky jsou nejprodávanější a nejčastěji kradeny v tuzemsku. Každý rok se ztratí přibližně 2 080 Škod. Octavia je nejčastěji kradeným modelem, následuje Fabia, Felicia a Superb. Policie již zadržela několik organizovaných skupin, které se zaměřovaly na vozy z Mladé Boleslavi. Zloději rozkládají a prodávají ukradená auta po dílech. Nová Octavia stojí od 619 900 Kč.

2. Volkswagen

Druhou nejprodávanější značkou v ČR je Hyundai, ale tato značka není v seznamu nejčastěji kradených vozů. Naopak, vozidla značky Volkswagen jsou oblíbená mezi zloději, každý rok jich zmizí asi 430.

V minulosti používal německý výrobce sofistikovaný software pro měření emisí, aby jeho vozy splňovaly přísnější emisní normy. Nový Volkswagen Golf Variant je k dostání za 569 000 Kč.

3. Ford

Ford, nejznámější americká automobilka, na našem trhu zaostává za japonskou Toyotou, korejskou Kiou, německým Mercedesem nebo rumunskou Dacií. Nicméně Ford Mustang je nejprodávanější sportovní vůz na světě a také oblíbený cíl zlodějů. V ČR je každý rok nahlášeno asi 250 ukradených vozů Ford. Nový Mustang GT je k dostání za 1 506 900 Kč.

4. – 6. Mercedes, BMW a Audi

Tři luxusní německé značky mají podobné slabiny. Mercedes-Benz, BMW a Audi jsou vyrobeny z kvalitního materiálu, jsou pohodlné a vyznačují se prémiovou kvalitou.

Nicméně, zloději jsou schopni využít technologie, která umožňuje otevírat auto pomocí mobilního telefonu. Pokud sečteme údaje Policie ČR, každý rok zmizí asi 200 Mercedesů, 200 BMW a 190 Audi. Audi A4 Avant je k dostání za 1 094 900 Kč, Mercedes GLC za 1 414 490 Kč a benzínové BMW X5 za 3 783 000 Kč.

7. – 10. Renault, Peugeot, Opel a Fiat

Tyto automobilky patří mezi nejúspěšnější výrobce malých nákladních vozů. Renault dodávky jsou nejprodávanější v ČR, stejně jako Opel, Peugeot a Fiat. Zloději mohou být přitahováni nejen samotným automobilem, ale i jeho obsahem.

Ročně zmizí zhruba 180 vozů Renault, 150 Peugeotů, 110 Opelů a 100 Fiatů. Momentálně byste dali 839 900 Kč za Peugeot Boxer, 849 257 Kč za Renault Master, 858 979 Kč za Opel Vivaro a 917 906 Kč za Fiat Ducato.

Statistiky ukazují jasné výsledky, které zjednodušují komplexní realitu.

Data o počtech odcizených vozidel jsme spočítali na základě nejnovějších informací, které poskytla Česká policie a které popisují situaci v letech 2018 až 2020. Policisté statistiku zveřejnili jen pro nejčastěji kradené značky.

Zebříček nezahrnuje Ferrari ani Bugatti, protože jejich auta jsou nejdražší a v ČR se objevují jen zřídka. Přitom právě luxusní vozy jsou pro zloděje největším lákadlem.

Pokud porovnáme počty nově registrovaných a odcizených vozů, Audi nebo BMW jsou snadněji kradené než Škoda. Jinak řečeno, pokud zaparkujete vedle sebe BMW a Octavii, pravděpodoběji zmizí dražší vůz. Nicméně ve velkých číslech je nejvíce kradená Škoda, která tvoří více než třetinu odcizených vozů.

V jakých městech je odcizeno nejvíce aut?

Také do velké míry záleží na místě, kde se nacházíte. Z celkového počtu odcizených vozidel připadá 26 % na Prahu a dalších 14 % na Středočeský kraj. Přitom v Praze a ve Středočeském kraji žije celkem 25 % populace ČR, takže tyto oblasti jsou rizikovější než ostatní regiony.

Naopak nejbezpečnější jsou Zlínský a Karlovarský kraj. Ve všech oblastech však platí, že auta se kradou častěji ve velkých městech než na venkově.
Mechanické a jiné zabezpečení

Automobilový průmysl se rychle vyvíjí, ale zloději se dokážou přizpůsobit. Staré auto kradou tak, že rozbijí okno nebo vypáčí dveře, vniknou do interiéru, spojí elektrické kabely, nastartují a odjedou. Novější automobily kradou prostřednictvím dálkového ovládání – využijí signál, který vysílá elektronický klíč nebo mobilní aplikace, auto odemknou a odjedou. Nebo odpojí světla, připojí se na řídící jednotku cizího auta a získají nad ním kontrolu.

Proto si pamatujte tato základní bezpečnostní pravidla:

Parkujte v garáži, na hlídaném parkovišti nebo alespoň na osvětleném místě pod dohledem kamer.

Na sedadlech nenechávejte zavazadla ani jiné cenné předměty.

Nespoléhejte se jen na elektroniku, používejte také mechanické zabezpečení auta. Užitečné jsou fyzické zámky na pedály Bullock , řazení a volant.

Před odchodem si ověřte, zda máte auto skutečně zamčené.

Pokud máte klíč pro dálkové otevírání a zamykání, noste ho v bezpečném obalu, který ochrání před případnými hackery.

Používejte technologii sledování, například Tile pro Android nebo AirTag pro iOS. Jedná se o malé zařízení, které schováte ve svém autě. Přes mobilní aplikaci pak uvidíte, kde se vaše auto aktuálně nachází.

(c) 1993-2023 Bullock.cz - mechanické zabezpečovací zařízení proti krádeži vozidla
Využívání textů i jeho částí bez svolení provozovatele je zakázáno!