Bullock.cz » Články » Tato auta se v ČR kradou nejvíce. Nepatří mezi ně to vaše?

Tato auta se v ČR kradou nejvíce. Nepatří mezi ně to vaše?

Počet kradených automobilů v České republice klesá, což je z globálního hlediska poněkud nezvyklý, ale o to vítanější trend. Loni se u nás podle statistik policie ztratilo o 27 procent méně aut než předloni. Zmizelo přesně 3 594 dvoustopých motorových vozidel, motorek se ukradlo 428, chybějící věci z automobilu řešili policisté v 13 121 případech a dílčí součástky se ztratily 4 191krát. Zloději se tak zjevně i u nás přestávají „zdržovat” krádežemi celých automobilů, ale dávají přednost jednotlivým dílům.

Tato čísla už jsou ale chvíli známá, my jsme si chtěli posvítit hlavně na to, jaká konkrétní auta jsou nejvíce v ohrožení. Pokud se podíváme na absolutní čísla z hlediska značek, pak u nás jasně vedou škodovky. Těch si za loňský rok zloději odvezli 1 511, což je daleko nejvíce. Za tuzemským výrobcem se umístil Volkswagen (512 ukradených vozů), Ford (312), Renault (268), Peugeot (172), Audi (266), Mercedes (226), BMW (174), Opel (109), Fiat (110) a nejméně se loni hledalo ukradených Citroenů. Uvedená čísla až na výjimky kopírují složení automobilového trhu v Česku a příliš tedy nepřekvapí.

Zajímavější je pohled na konkrétní modely. Opět absolutními čísly je zloději nejvíce ohrožena Škoda Octavia (797 kusů). Hned za ideálem mnohých Čechů se nejvíce pátralo po Fabii (248 případů) a třetí místo překvapivě zaujímá stařičká Felicia, která se 160 případy o 5 jednotek překonala Superb. Trojice okřídlených šípů je vůbec nejhledanější zboží, podle posledního sčítání trend pokračuje i letos a za třemi domácími modely následuje hon na Volkswagen Passat, Audi A6, Renault Megane, Opel Astra a Ford Focus, jak vám do detailů prozradí tabulky níže.

Vůbec nejzajímavější je ale pohled relativní, který absolutní čísla kradenosti dává do kontextu s počtem u nás registrovaných vozů toho kterého typu. Je jistě „pěkné”, že se u nás ukradne skoro tisíc Octavií za rok, také je jich tu ale provozováno přes půl milionu. Mnohem větší pozor si tak musí dávat majitelé jiných vozů, neboť Škoda Octavia je z hlediska pravděpodobnosti krádeže v celkovém pořadí až dvanáctá.

Nejvíce v ohrožení jsou majitelé luxusních aut. Krádeže se relativně nejčastěji týkají vlastníků drahých Land Roverů, Porsche a BMW. V rámci výpočtů dosahuje pravděpodobnost krádeže Range Roveru 1:161, tedy jedno ukradené auto na 161 registrovaných. U Porsche Panamera platí totéž a u BMW řady 7 je poměr 1:206. Škoda Octavia vyvázla s hodnotou 1:464, Felicia s 1:1 099. Při­ložené tabulky ukazují 60 nejrizikovějších modelů, z nichž ovšem už ty z posledních desítek jsou krádeží ohrožené statisticky relativně málo – zejména po Japonských, Korejských a Francouzských vozech zloději příliš netouží.

Nejde tu ale jen o modely, jde také o místo, kde se s autem vyskytujete. Třeba na jihu Čech je počet krádeží minimální, naopak nejrizikovějším místem je Praha, kde je odcizeno 27 procent dvoustopých vozidel. Následuje Středočeský kraj a Liberecký kraj. Metropole jasně vítězí i mezi ostatními disciplínami zlodějů (krádež motocyklů, vykrádání aut, ztráta autodílů). To vám pro změnu prozradí mapy nejnebezpečněj­ších míst.

Podrobná data o krádežích aut v ČR v roce 2017

Modely aut, které se kradou s největší pravděpodobností


Modely aut, které se kradou absolutně nejvíce

Nejvíce kradené modely značky Škoda

Nejvíce kradené značky aut

Zdroj: http://www.autoforum.cz/…-ne-to-vase/

(c) 1993-2023 Bullock.cz - mechanické zabezpečovací zařízení proti krádeži vozidla
Využívání textů i jeho částí bez svolení provozovatele je zakázáno!