Bullock.cz » Články » Téměř všechna auta s bezklíčovým přístupem jsou náchylná ke krádeži

Téměř všechna auta s bezklíčovým přístupem jsou náchylná ke krádeži

Bezklíčový přístup a startování tlačítkem jsou velmi příjemným prvkem výbavy. Pokud ho ale vaše auto má, mějte se na pozoru – je tak náchylné ke snadnější a rychlejší krádeži. Podle výzkumu německého autoklubu ADAC to platí pro téměř všechna dnešní auta, která jsou tímto systémem vybavena.
Možná jste slyšeli o tom, že auta se systémem bezklíčového odemykání a startování jsou náchylná ke krádeži. Ostatně, během loňského roku jsme psali o případech, kdy k takové krádeži došlo – jednou to byl Mercedes třídy C, podruhé Tesla Model S, v obou případech ve Velké Británii.
Podle německého autoklubu ADAC jsou tomuto způsobu krádeže náchylná téměř všechna vozidla, která se v Evropě běžně s tímto systémem prodávají od Alfy Romeo po Volkswagen. Z 237 testovaných aut se při pokusu podařilo „kompletně ukrást” 230.
Nastartovat a odjet takhle podle testu neumožní jen Land Rover Discovery, Range Rover a Jaguar i-Pace. Několik dalších aut – BMW i3, Infiniti Q30, Volvo XC60 T5 a Mazda 2 – umožní jen nastartovat, nikoliv odemknout (testovaly se tudíž obě možnosti zvlášť), anebo jen odemknout, ale nikoliv nastartovat.
Zločinci vytvoří bezdrátový most
Bezklíčový přístup funguje tak, že přicházíte k autu s klíčem v kapse a když sáhnete na kliku (nebo stisknete tlačítko na klice), auto spustí vyhledávání klíče, a pokud ho najde v bezprostřední blízkosti, odemkne se. Stejně to funguje se startem – po zmáčknutí tlačítka auto začne hledat klíč ve vozidle, a pokud ho najde, nastartuje.
Zloději tento systém obcházejí nejčastěji tak, že mezi autem a klíčem vytvoří jakýsi bezdrátový most. Jednu část svého systému přiloží ke klice, druhou např. ke dveřím vašeho domu, neboť očekávají, že jste klíč od auta odložili za dveřmi.
V takovou chvíli si auto myslí, že je klíč skutečně v blízkosti, a dovolí odemčení, příp. i nastartování. Důvod, proč to u zmíněných tří britských aut nefunguje, je podle ADACu ve využití ultraširokého pásma (UWB), které je schopné přesně určit vzdálenost skutečného klíče, ne jeho virtuální kopie, vytvořené oním mostem. Jak snadná a rychlá pak krádež je, vidíme např. na tomto starším videu.
Jak se proti ukradení auta tímto způsobem bránit? Nejspolehlivější je nepřiplácet za bezklíčový přístup; často totiž není ve standardní výbavě. Další možností je použití nějakého mechanického zabezpečení, např. zámku řadicí páky , zámek na pedály .
Bohužel, to neguje výhodu bezklíčového přístupu, tedy že nemusíte vytahovat z kapsy klíč a něco s ním fyzicky odemykat. A samozřejmě je vždy vhodné parkovat za zamčenou bránou či v garáži a nenechávat klíče od vozidla hned za vstupními dveřmi.
Určit konkrétní způsob krádeže je obtížné
Nakolik ke krádežím vozidel tímto způsobem dochází v České republice, není jednoznačné. „U této problematiky se jen těžce vytyčuje způsob krádeže, neboť pachatel na místě zanechá minimum stop,” uvedla ve vyjádření Lenka Sikorová z odboru tisku a prevence Policie ČR.
Vskutku, zejména při takovémto způsobu krádeže na místě nezůstanou střepy z rozbitého okna ani např. zbytky po odvrtávání zámku. Podle aktuální statistiky kriminality bylo za rok 2018 v Česku odcizeno 3 052 vozidel, o 542 méně než v roce 2017 a o 14 959 méně než v roce 2008.
Podobně hovoří i Vítězslav Pelc z automobilky Škoda. „Dosud nám sice nejsou známy případy, kdy by byl vůz značky Škoda prokazatelně odcizen výše popsaným způsobem, nicméně aktuální metody zlodějů vozidel bedlivě sledujeme a pravidelně a intenzivně si vyměňujeme informace na toto téma s nejvyššími policejními orgány a s pojišťovnami,” odpověděl na dotaz Novinek směřující k této problematice.
„Neustále pracujeme na zlepšování bezpečnostních systémů, abychom manipulace ztížili, popř. jim zcela zamezili. Zprávy o ilegálním využívání zesilovačů signálu bere společnost Škoda Auto velice vážně,” dodal Pelc.

mb , Novinky

(c) 1993-2023 Bullock.cz - mechanické zabezpečovací zařízení proti krádeži vozidla
Využívání textů i jeho částí bez svolení provozovatele je zakázáno!