Bullock.cz » Články » Téměř všechny vozy s bezklíčovým přístupem jsou na krádeži zranitelné

Téměř všechny vozy s bezklíčovým přístupem jsou na krádeži zranitelné

Bezklíčový přístup a startování tlačítkem mohou být v autě velmi pohodlné, avšak zvyšuje to náchylnost k rychlé a snadné krádeži. Vyplývá to z výzkumu německého automobilového klubu ADAC, podle kterého je tato skutečnost platná pro většinu dnešních aut vybavených tímto systémem.

Bezklíčové odemykání a startování může být riskantní, jak jsme informovali v minulém roce, kdy jsme zaznamenali případy krádeže Mercedesu třídy C a Tesla Model S ve Velké Británii. Podle ADACu jsou všechna auta, která jsou v Evropě běžně prodávána s tímto systémem, od Alfy Romeo po Volkswagen, náchylná k tomuto typu krádeže. Z 237 testovaných aut bylo možné „úplně ukrást“ 230.

Test ukázal, že jediná auta, která nelze takto krást, jsou Land Rover Discovery, Range Rover a Jaguar i-Pace. Několik dalších aut – BMW i3, Infiniti Q30, Volvo XC60 T5 a Mazda 2 – umožní pouze startování, nikoliv odemykání, nebo naopak.

Zločinci využívají bezdrátový most pro narušení bezklíčového přístupu. Jedna část jejich systému se připojí k vozu, druhá část ke dveřím domu, kde očekávají, že klíč od auta je uložený. Auto pak myslí, že klíč je blízko a umožní odemčení nebo startování.

Kromě nezakoupení bezklíčového přístupu se lze chránit také pomocí mechanického zabezpečení, např. zámku řadicí páky nebo pedálů. Je také vhodné parkovat za zamčenou bránou nebo v garáži a neukládat klíče od vozu za vstupními dveřmi.

Určení konkrétního způsobu krádeže je obtížné. Lenka Sikorová z odboru tisku a prevence Policie ČR uvedla: „U této problematiky se jen těžko vytyčuje způsob krádeže, neboť pachatel na místě zanechá minimum stop."

V roce 2018 došlo v České republice ke krádeži 3 052 vozidel, což je o 542 méně než v roce 2017 a o 14 959 méně než v roce 2008.

Podle Vítězslava Pelca z automobilky Škoda, společnost bedlivě sleduje aktuální metody zlodějů vozidel a pravidelně si vyměňuje informace na toto téma s nejvyššími policejními orgány a pojišťovnami. Společnost Škoda Auto neustále pracuje na zlepšení bezpečnostních systémů aut.

(c) 1993-2023 Bullock.cz - mechanické zabezpečovací zařízení proti krádeži vozidla
Využívání textů i jeho částí bez svolení provozovatele je zakázáno!